Budowa karty pamięci

3023

Współczesny rozwój techniki sprawił, że mnóstwo urządzeń posiada własne nośniki danych. Zazwyczaj karta pamięci jest stosowana w takich urządzeniach jak aparat cyfrowy, palmtop, telefon komórkowy, odtwarzacz MP3, kamera cyfrowa, przenośny odtwarzacz multimedialny, komputer, ramka cyfrowa, konsola, tablet czy czytnik e- booków.

Karta pamięci służy przede wszystkim do zapisywania i przenoszenia danych. Wśród znanych standardów kart pamięci znajdziemy CompactFlash(CF), Secure Digital(SD), Multimedia Card(MMC), Memory Stick(MS), SmartMedia(SM), xD, T-Flash(czyli microSD).

Karta pamięci to nośnik dzielony na karty typu FLASH, które wykorzystywane są m.in. w aparatach cyfrowych, telefonach komórkowych oraz karta pamięci typu PENDRIVE.

Na rynek trafiają miliony kart rocznie, gdyż są one przeznaczone do aparatów fotograficznych, kamer cyfrowych, telefonów czy nawigacji. Pomimo swej niepozorności karta pamięci jest w stanie pomieścić tysiące zdjęć.

Wnętrze kart pamięci składa się z podzespołów, które zużywają się bardzo powoli(wytrzymałe nawet przez milion cykli zapisu). Dodatkowo najnowsze karty pamięci zawierają technologię umożliwiającą równomierne wykorzystanie całej pamięci(czyli tzw. wear levelling). Wszystko to sprawia, że karta pamięci może być użytkowana przez wiele lat.

Niektórzy producenci kart pamięci dają na swoje karty 30-letnią, a czasem nawet dożywotnią gwarancję.

Karta pamięci nie posiada ruchomych podzespołów, co sprawia, że nie są zbyt wrażliwe na wibracje i upadki. Karta pamięci wykazuje również odporność na wilgoć, ciepło i mróz. Od środka karta pamięci posiada podzespoły pamięci, kontrolery sterujące odczytem i zapisem danych. Karta pamięci posiada także złącza ze stykami. Pamięć flash posiada bramkę pływającą (zwaną też swobodną). Bramka ta jest otoczona jest izolatorem, dzięki któremu ładunek(czyli bit) pozostaje w nim zapisany nawet na okres do dziesięciu lat czy nawet po odłączeniu zasilania.

Odczytanie danych z kart pamięci następuje poprzez podłączenie urządzenia wykorzystującego kartę pamięci do komputera za pomocą kabla USB lub poprzez czytnik kart pamięci, który umożliwia szybkie kopiowanie danych na komputer.

Ważny jest również fakt, że istnieją różne rodzaje kart pamięci. Wyróżnia się karty pamięci ze względu na ulotność i wtedy mamy kartę pamięci statyczną ROM oraz dynamiczną ROM. Z kolei ze względu na możliwość zapisu i odczytu dzielimy karty pamięci na tylko do odczytu, jednokrotnego zapisu oraz wielokrotnego zapisu. Następnie karta pamięci ze względu na dostęp do informacji może być o o dostępie swobodnym lub dostępie szeregowym/sekwencyjnym. Karta pamięci ze względu na umiejscowienie może być pamięcią roboczą(RAM), pamięcią podręczną(cache) czy pamięcią zewnętrzną(np. dyski twarde).

Karta pamięci to zazwyczaj pamięć flash, która jest rodzajem pamięci zewnętrznej, wielokrotnego zapisu. Jest to pamięć, która nie potrzebuje stałego zasilania, aby utrzymać dane, co umożliwia swobodne przenoszenie, podłączanie i odłączanie.