Do czego używany jest pendrive?

4599

Dzisiejsze czasy wymagają od nas przenoszenia wielu plików i różnych materiałów na duże odległości. Jednym z narzędzi służących do przenoszenia wielu danych jest pendrive. Pendrive to rodzaj przenośnego urządzenia, które zawiera pamięć nieulotną typu flash. Urządzenie to ma za zadanie współpracować z komputerem poprzez port USB. Pendrive posiada różne nazwy takie jak USB flash drive, flash disk, massive storage device, finger disk, flash memory stick pen drive czy inne.

Pendrive to przede wszystkim nośnik, na którym można przechowywać dane. Jego nazwa pochodzi od angielskich słów pen, oznaczający pióro oraz drive, czyli napęd. Pendrive nie potrzebuje żadnych dodatkowych akcesoriów.

Istotne jest istnienie sporej różnorodności tego typu urządzeń, które różnią się pojemnością i szybkością odtwarzania. Dzięki temu małemu urządzeniu można odpalić działający system(np. Linux). Pendrive może pomieścić tyle danych ile może znaleźć się na kilkuset tradycyjnych dyskietkach.

Podstawową funkcją pendriv’a jest pamięć zewnętrzna, ale może także może posiadać takie funkcje jak dyktafon, odtwarzacz mp3, aparat cyfrowy czy radio UKF. Pendrive może również służyć do odtwarzania plików audio.

Rozwój nośników danych obdarował nas dyskietkami, płytami i w końcu pendriv’ami. Główną funkcją pendriv’a jest bycie nośnikiem, na którym przechowujemy dane.

Kolejną zaletą urządzenia zwanego pendrive jest jego rozmiar, dzięki któremu tylko wystają zaledwie kilka milimetrów po włożeniu ich do gniazda. Dodatkowo pendrive pomaga, gdy zachodzi potrzeba naprawa komputera i jego systemu. Pendrive pozwala na odzyskiwanie danych z komputerów, usuwanie z zainfekowanego komputera wirusów lub programów szpiegujących. Pendrive odtwarza takie formaty plików jak MP3, WMA, WAV, MP4, MIDI, AIFF. Urządzenia te wyposażone są w pamięć o rozmiarze 4GB, 8 GB, 16 GB, 32 GB, 64 GB i 128 GB. Zdarzają się również urządzenia o rozmiarze 256 GB i 512 GB.

Ponadto prawie wszystkie urządzenia posiadają miniwyświetlacze LCD lub OLED. Zazwyczaj pendrive jest odporny na wstrząsy czy upadek z wysokości kilkudziesięciu metrów. Niektóre wersje tych urządzeń są nawet wodoodporne i ognioodporne. Również zwiększa się ilość modeli z możliwością szyfrowania danych. Główna zaleta pendriv’a to urządzenie małe, lekkie, kompatybilne oraz pojemnościowe. Obecnie niemalże każdy jest szczęśliwym posiadaczem pendriv’a, na którym przenosimy ważne dla nas pliki, dokumenty, zdjęcia czy filmiki.

Pamięć USB zdecydowanie zdominowała rynek, nasze życie rodzinne, szkolne. Najpopularniejsze przybierają postać miniaturowego pióra lub długopisu(stąd też nazwa pendrive).Zaletą tego urządzenia jest prostota jego użytkowania, gdyż wystarczy ulokować ją w gnieździe USB i odczytać lub zapisać dane. Pendrive często jest wykorzystywany przez serwisantów do odzyskiwania danych z komputerów. Również firmy mają przygotowane wersje mobilne swoich aplikacji z myślą o pendravi’e. Dodatkowo pendrive może służyć do zwiększenia pamięci operacyjnej, którą to funkcję określa się jako ready boost.