Dysk twardy, ale inny

937

Dysk twardy to nieodzowny element wyposażenia każdego współczesnego komputera. To na nim zainstalowany jest system operacyjny (Windows, Linux, Mac OS itd.), na nim znajdują się wszystkie sterowniki i łatki, które umożliwią nam korzystanie z internetu, granie w najnowsze gry, pisanie tekstów, prace biurowe itp. Słowem – bez twardego dysku praca na współczesnym komputerze nie będzie możliwa. Twardy dysk zwykle kojarzy nam się z czymś w rodzaju pudełka z trybikami. Jest on dość spory i umieszczany pod maską naszego komputera. Ale nie tylko takie dyski się pojawiają.

Od pewnego czasu na rynku dostępne są dyski półprzewodnikowe. Dysk ssd – bo takie jest jego oznaczenie, bazuje na pamięci flash. Dyski te są w większości przypadków wyposażone w interfejs SATA. Dzięki temu możliwe jest jego bezproblemowa instalacja wewnątrz komputera i zachowanie kompatybilności wstecz. Dysk ssd pracuje na podobnej zasadzie do pamięci znajdującej się na kluczu USB. Napędy takie mają wiele zalet, a jedna z nich to znacznie krótszy czas dostępu dostępu w porównaniu z tradycyjnymi napędami. Dysk ssd pracuje również ciszej niż standardowe dyski. Jest to istotne między innymi w laptopach. Jeżeli dla kogoś priorytetem jest cicha praca jego komputera to warta pomyśleć o tego rodzaju dysku. Kolejna zaleta takiego dysku to niższa wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu dysk ssd znajduje zastosowanie w komputerach przemysłowych. Oprócz tego dysk ssd posiada jeszcze jedną istotną zaletę – tolerancje na temperatury skrajne. Dysk półprzewodnikowy oparty na pamięci SLC jest w stanie pracować w temperaturach od -40 °C do + 85 °C.

Jednak nie ma róży bez kolców. Dysk ssd również posiada pewne wady. Główną wadą jest jego ograniczona pojemność. Przeważnie dysk ssd pomieści coś pomiędzy 120 i 256 GB. Wprawdzie zdarzają się wyjątki – dyski o pojemności 1 TB, ale to jest rzadkość. W praktyce stosuje się te mniejsza. Drugą istotną wadą jest fakt, że po około 10000 cyklach zapisu odczujemy znaczne pogorszenie pracy. Dyski te mają ograniczoną żywotność, a te 10000 cykli to w praktyce wszystko na co je stać. Potem dysk będziemy musieli wymienić.

Pojawia się więc pytanie co wybrać – tradycyjny dysk talerzowy czy dysk ssd. W komputerach przemysłowych stosowane są dyski ssd. Związane jest to z odpornością na uszkodzenia mechaniczne i tym, że nie muszą one mieścić zbyt dużych ilości danych. Jeżeli interesuje nas magazyn danych to powinniśmy z kolej zainwestować w dysk talerzowy. Taki dysk jest głośniejszy, wolniejszy, ale pomieści zdecydowanie więcej. Gry i filmy powinny znajdować się na takim dysku. Natomiast na dysku ssd mogą znajdować się: system operacyjny, programy biurowe, parę najważniejszych aplikacji itp. Dysk ssd jest szybszy od talerzowego, a więc system operacyjny i aplikacje znajdujące się na nim będą uruchamiać się szybciej. Jednak jeżeli używamy komputera w domu i gromadzimy na nich duże ilości danych to lepiej będzie wybrać dysk talerzowy. Przed wyborem oceńmy więc realnie nasze oczekiwania względem dysku twardego.