Nowe dzieło ze stajni Intela

972

Branża IT z pewnością należy do tych najbardziej rozwojowych. Niemal codziennie słyszymy o coraz to nowszych rozwiązaniach, dzięki którym praca na komputerze staje się wygodna jak nigdy dotąd. Intel to znany dostawca procesorów stosowanych w naszych domowych pecetach. Najbardziej znane procesory Intela to oczywiście Pentium, Core2Duo itp. Ale warto tutaj wspomnieć o najnowszej mikro-architekturze firmy Intel znanej jako Skylake. Jest to następca architektury Broadwell, która również cieszyła się sporym uznaniem.

Architektura Skylake na dobre pojawiła się w sierpniu roku 2015. To właśnie na tej, wykonanej w technologii 14 nm, mikro-architekturze bazują mikroprocesory szóstej generacji z serii Core. Zastosowanie tej architektury przyczyniło się do wzrostu wydajności zarówno CPU, jak również GPU. Oprócz tego zastosowanie tej technologii przyczyniło do zmniejszenia zużycia energii. Procesory wykorzystujące mikro-architekturę Skylake dostępne są w różnych wariantach. Różnią się one parametrami oraz możliwościami. Niektóre warianty mogą być przetaktowywane, inne dostępne są w obudowie o kształcie sferycznym, jeszcze inne w obudowie, w której zrezygnowano z pinów, a niektóre mają jeszcze inne ciekawe cechy.

Architektura Skylake pozwala na rozwinięcie częstotliwości przesyłu danych do 8 GT/s. Architektura ta obsługuje kości pamięci DIMM. Przy czym w wariantach U, Y obsługiwane jest jedno gniazdo na kanał, a w wariantach H,S dwa gniazda na kanał. Oprócz tego Skylake jest w stanie współpracować z pamięciami DDR3 oraz DDR4. Dzięki temu możliwe jest zachowanie kompatybilności wstecz.

Cóż jeszcze zawiera to ciekawa architektura mająca z założenia zapewniać większą wydajność? Wiemy już, że wykonana jest w technologii 14 nm. Posiada ona Chipset Z170/H170, gniazdo LGA1151 oraz TDP do 95W . Oprócz tego architektura wspiera PCI Express 3.0 – i to aż do 20 linii oraz Thunderbolt 3.0. Obraz będzie wyświetlany dzięki zintegrowanej grafice, jaką oferuje nam Iris Graphics GPU posiadająca wsparcie Direct3D 12. A jeśli mowa o grafice – ciekawostką może być akceleracja kodowania w formacie JPEG. Możliwe jest przyśpieszenie kodowania do rozdzielczości 16000 x 16000 pikseli.

Jak więc widzimy parametry technologii Skylake są całkiem niezłe. Na bazie tej architektury mają powstawać procesory zarówno do komputerów stacjonarnych, do komputerów przenośnych, jak również do stacji serwerowych. Z jej możliwości będą mogli skorzystać posiadacze komputerów z systemem MS Windows 10. Microsoft ogłosił w styczniu 2016, że tylko ta linia systemów operacyjnych będzie obsługiwana przez tę architekturę. A co z użytkownikami systemów Windows 7 i 8.1? Tutaj istotną datą jest lipiec 2017 roku. Po tym dniu dostępne będą tylko najbardziej krytyczne aktualizacje tych dwóch systemów operacyjnych. Oczywiście mowa tutaj o współpracy z architekturą Skylake.

Nie pozostaje więc nic innego, jak kupić nowoczesny komputer oparty na architekturze Skylake i czekać na wysyp oprogramowania. Będziemy mieli komputer wydajny, jak nigdy przedtem. Z pewnością docenimy to podczas codziennej pracy.