Podstawowy element umożliwiający pracę

786

W dzisiejszych czasach obecność przynajmniej jednego komputera osobistego w domu nikogo już nie dziwi. Wykorzystywane są one w naszych domach, biurach, szkołach, centrach handlowych, szpitalach oraz w wielu innych miejscach. Komputery służą do rozrywki, wymiany danych i korespondencji, do pracy w różnym charakterze, do tworzenia grafiki itd. Jednak czy praca na komputerze byłaby możliwa bez pewnego podstawowego urządzenia, jakim niewątpliwie jest dysk HDD?

Dysk twardy, lub inaczej dysk HDD od angielskiego – hard disk drive, to urządzenie, które od zarania komputerowych dziejów służy do gromadzenia danych. Choć jest to definicja dosyć ogólna, która nie bardzo oddaje fakt, że dysk ten przenosi użytkowanie komputera w inny wymiar. Chodzi tutaj o start systemu operacyjnego podczas każdorazowego uruchomienia tego komputera, o dostępność popularnego oprogramowania, które powinno znajdować się na takim dysku oraz o łatwość dostępu do tych danych. Obecnie dysk HDD jest w stanie pomieścić nawet kilka terabajtów danych, a to już całkiem spora pojemność. Dochodzi do tego szybki transfer danych. A więc mając zainstalowany w naszym komputerze dobry dysk HDD pogramy w najnowsze gry, zainstalujemy pakiety biurowe, programy do tworzenia grafiki, napiszemy rozbudowane artykuły na dowolny temat i dokonamy wielu ciekawych rzeczy.

Dawniej dysk HDD to talerzowa konstrukcja umieszczana wewnątrz naszego komputera. Obecnie czasy się zmieniły, a dysk twardy może być urządzeniem podłączanym do naszego komputera od zewnątrz za pomocą specjalnego przewodu USB. Dyski twarde różnią się wieloma parametrami. Podstawowe to oczywiście ilość dostępnej pamięci, szybkość obrotowa – liczba RPM, transfer danych, wymiary fizyczne itp. A do tego dochodzą jeszcze inne cechy, jak na przykład cicha praca. W dzisiejszych czasach jest to istotne, szczególnie w przypadku laptopów.

Z biegiem lat dysk HDD ewoluował. Dzisiaj możemy go podłączyć przez bardzo wydajne złącze SATA, następce popularnego złącza ATA. W porównaniu z ATA SATA oferuje szybszy transfer, większą niezawodność, cieńsze i bardziej elastyczne przewody.

Dawniej dysk HDD był alternatywą dla dysków miękkich – tzw. dyskietek. Ten rodzaj napędu został już całkowicie wyparty, pozostał tylko w niektórych, starych komputerach. W najnowszych komputerach ten rodzaj napędu nie jest w ogóle stosowany ani uwzględniany. W każdym razie stąd się wzięła nazwa i podział. Dyskietki były znacznie wolniejsze i nie umożliwiały startu systemu operacyjnego po każdym włączeniu komputera. Ich pojemność to również był ułamek pojemności dysku twardego.

Dysk HDD to wydajne, szybkie i pojemne urządzenie umożliwiające taką pracę, jaką znamy współcześnie. Posiadacze komputerów stacjonarnych mogą je bez problemu wymieniać na większe. Posiadacze laptopów są w troszkę gorszej sytuacji, ale nie bezradni. W niektórych laptopach istnieje możliwość wymiany dysku twardego, a poza tym można podłączyć zewnętrzny dysk twardy. W każdym razie obecnie mamy szeroki wybór tych bardzo przydatnych urządzeń.