W jaki dysk twardy powinien być wyposażony mój laptopach?

742

Komputery przenośne – laptopy cieszą się dużą popularnością. I to pomimo tego, że możliwości rozbudowy mają raczej ograniczone, choć i tutaj istnieją pewne obejścia problemu. Wcale nie jest powiedziane, że nie da się rozszerzyć możliwości naszego laptopa, a niemałą zaletą są złącza USB. Podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych nieodzownym elementem laptopa jest jego dysk twardy. I tutaj jest kilka możliwości. Jaki wybrać dysk do laptopa. Sprawa teoretycznie jest bardzo prosta, ale nie do końca. Wybór jest dosyć spory.

A zatem – jaki wybrać dysk do laptopa. Laptopy zwykle posiadają wmontowany dysk twardy. Ale możemy również podłączyć do niego zewnętrzny dysk twardy. Zewnętrzny dysk do laptopa podłączymy za pomocą przewodu USB i to w dodatku takiego, który z łatwością schowamy w obudowie tego dysku twardego. Taki dysk zajmuje niewielkie rozmiary, jest w stanie pomieścić do 1TB danych. Jest on szybki, wymienny, a co najważniejsze pozwala na łatwą wymianę danych pomiędzy różnymi komputerami. A jego główna zaleta to fakt, że pozwala on obejść sprzętowe ograniczenia naszego laptopa.

Zewnętrzny dysk do laptopa to jedna, ale co z tym, który znajduje się we wnętrzu naszego komputera osobistego. Możemy chcemy, aby nasz dysk był cichy i szybki, a jednocześnie nie potrzebujemy bardzo dużej ilości wolnego miejsca. Rozwiązaniem będzie dysk SSD. Jeśli decydujemy się na taki dysk do laptopa to nasz laptop będzie działał szybciej. Dobrze jest mieć na takim dysku zainstalowany system operacyjny oraz najbardziej potrzebne aplikacje. Dodatkową zaletą takiego dysku jest to, że jest on cichy. W przypadku laptopa jest to zaleta – nasz komputer będzie cichy i szybki, a przecież tego właśnie chcemy. Brak części mechanicznych spowoduje, że jest on odporny na zarysowania, uszkodzenia oraz temperatury skrajne. W niektórych przypadkach dobrze jest więc wybrać właśnie taki dysk do laptopa.

Kolejna sprawa to jaki interface powinien obsługiwać nasz dysk twardy – ATA czy SATA. W starszych dyskach najczęściej występuje dysk ATA, ale w nowszych z kolei SATA. Złącze SATA pozwala osiągnąć większy transfer danych. No dobrze, ale co jeśli mamy starszego laptopa ze złączem ATA? Pewnym rozwiązaniem jest przejściówka – ATA/SATA. Choć należy pamiętać o tym, że nie będzie on pracował z pełną prędkością. Niestety, starszy komputer ma inną architekturę i konstrukcję, bazuje na starszych podzespołach.

Kolejna istotna sprawa to prędkość obrotowa naszego dysku twardego. W laptopach można często spotkać dyski twarde o prędkości 5400 RPM lub nawet 7200 RPM i pamięci buforowej 8 MB. Wśród dysków o prędkości obrotowej 7200 RPM znajdują się tzw. dyski hybrydowe. Mają one złą sławę z powodu wcześniejszych nieudanych egzemplarzy. Obecnie jednak sytuacja bardzo się zmieniła. Posiadają one szybkie talerze oraz kości pamięci flash. A w tych kościach zapisywane są najczęściej używane pliki.