Mój komputer

Blog komputerowy, newsy IT, porady sprzętowe

Pamięć

Czym jest ram ddr4?

Na wydajność komputerów ma wpływ przede wszystkim pamięć ram. Tworzone są coraz to nowsze typy pamięci ram, aby poprawić szybkość i wydajność pracy komputera. Prace nad nowymi produktami trwają latami, dlatego też jesteśmy czasem zmuszeni czekać na postęp techniczny.

Przykładowo prace nad czwartą generacją standardu DDR zajęły aż pięć lat. Pierwsze wiadomości o DDR4 pojawiły się w 2008 roku. DDR to najbardziej znana obecnie odmiana DRAM. DRAM to Dynamic Random Access Memory oznaczający pamięć dynamiczną. Ta pamięć nie wymaga stałego zasilania(wymagane jest tylko odświeżanie zawartości w pewnych odstępach czasu). Ram ddr4 dokonał redukcji woltażu(z 1,5 V na wartość w zakresie 1,2 V), co zapewni zmniejszeniem ogólnego poboru energii przez pamięci RAM, a jednocześnie pozwala na zwiększenie zegarów taktujących kości. Oprócz zmniejszenia napięcia ram DDR4 wyposażony został w nowe moduły pamięci tworzone w procesie technologicznym 32 i 30 nm. Ram ddr4 wyposażony został w nowoczesne rozwiązania jak likwidacja slotów i wprowadzenie połączenia typu punkt-punkt, gdzie każdy kanał odpowiadać będzie za jeden moduł.

Ram ddr4 wprowadza nowe technologie takie jak POD (ang. Pseudo Open Drain), co gwarantuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Wiadome jest, że instalacja ram ddr4 sprawi, że konieczna będzie wymiana płyty głównej z powodu nowych chipsetów i kontrolerów pamięci [zobacz].

Obecnie z ram ddr4 działają komputery stacjonarne wyposażone w najnowsze, przeznaczone do zadań profesjonalnych procesory Haswell-E. Największą zaletą ram ddr4 jest większa częstotliwość pracy. Z pamięcią ddr4 związane są takie parametry jak prędkość wynosząca 2400 MT/s oraz opóźnienia wynoszące 15 cykli zegara (CL15). Należy pamiętać, że w przypadku ram ddr4 każda kość ma największą pojemność wynoszącą 16 Gb, czyli 2 GB.

Główną zaletą ram ddr4 jest obniżone napięcie pracy związane z mniejszym zużyciem energii. Dodatkowo ram ddr4 są obsługiwane tylko przez płyty z chipsetem Intel X99 i gniazdem LGA 2011v3 oraz LGA 1151. W stosunku do ddr3 ddr4 wykazuje większą przepustowość przy niższym napięciu oraz mniejszy pobór prądu o 40%. Do zalet ram ddr4 zalicza się wyższą prędkość, lepszą niezawodność, energooszczędność. Jednakże w praktyce okazało się, że najszybsze moduły DDR4 działają z taktowaniem zbliżonym do najszybszych pamięci DDR3, a ich opóźnienia są znacznie wyższe. Ponadto prędkość DDR4 może sięgnąć w przyszłości nawet 4000 MHz, gdy ram ddr3 limit osiągnie nieco powyżej 3000 MHz.

Należy pamiętać, że moduł DDR4 jest takiej samej długości i grubości co DDR3, choć jest wyższy o mniej więcej milimetr. DDR4 posiada 284 pól kontaktowych, które są gęściej rozmieszczone. Krawędź modułu jest schodkowa, żeby przy wkładaniu modułu do gniazda trzeba było pokonać opór tylko połowy sprężynowych styków. Warto sobie także uświadomić, że moduły DDR4 potrzebują dodatkowego napięcia na poziomie 2,5 V do ładowania komórek pamięci przed odczytem. Dodatkowo ram ddr4 ma kilka nowych funkcji, co pozwala na stabilność i poprawność działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ