Twardy dysk to bardzo ważny element naszego komputera, na którym znajduje się system operacyjny, wszystkie potrzebne sterowniki, wykorzystywane przez nas oprogramowanie oraz wiele innych potrzebnych plików. Na przestrzeni lat pojawiały się różne dyski twarde o różnej pojemności, szybkości, transferze danych, wymiarach fizycznych, możliwościom w zakresie montażu oraz innych funkcjach. Niektóre z nich możemy podłączyć do naszego komputera przez port USB. A jeśli mowa o złączach – na przestrzeni dziejów pojawiały się ATA, SCSI, a od jakiegoś czasu powszechnie stosowane jest dysk sata.
Dysk sata, jak sama nazwa wskazuje, do swojej pracy wykorzystuje złącze Serial ATA, w skrócie SATA. Jest to ulepszona wersja popularnej nie tak dawno magistrali ATA. Do złącza SATA podłączymy szereg napędów optycznych, SSD, taśmowych itd. Złącze to oferuje dużą przepustowość, szybki transfer danych, możliwość podłączenia różnych urządzeń, a przy tym przewody są węższe niż w przypadku tych od ATA. Jest to więc wyraźny krok naprzód.
A więc wiemy już mniej więcej czym charakteryzuje się złącze SATA. Ale co ma do zaoferowania dysk sata? Taki dysk może pomieścić nawet kilka terabajtów danych, a transfer może wynosić nawet kilka gigabajtów na sekundę. Pamięć podręczna takiego dysku twardego to np. 64 MB.
Generalnie dysk sata to wysokiej jakości, efektywny dysk twardy powszechnie stosowany we współczesnych komputerach. Jego ogromne możliwości pozwalają nam na efektywną pracę. Bez względu na to czy lubimy gry komputerowe, czy wykorzystujemy nasz komputer do prac biurowych, czy piszemy artykuły czy też wykonujemy wszelkie inne czynności – dysk sata pozwoli nam zająć się wszystkim.
Dobry dysk sata to przede wszystkim duża pojemność i wysoki transfer danych. Ale to nie wszystko. Dyski te często mają ciekawy design, nieduże rozmiary powodują, że można je umieścić w każdym komputerze i z łatwością przenosić, a niekiedy posiadają inne dodatkowe funkcje.
Złącze SATA pozwala nam na podłączenie kilku dysków twardych. Warto pamiętać o numeracji portów, do których podpinamy nasze dyski. Dobrze jest podpiąć dysk sata do portu o najniższej numeracji. Czyli będą to – SATA0 albo SATA1. A do pozostałych portów będziemy mogli bez problemu podpinać pozostałe napędy optyczne.
Dysk sata to rozwiązanie często spotykane w dzisiejszych czasach – tego typu urządzeń jest dużo. A więc mamy szeroki wybór zarówno samych dysków twardych, jak również całego osprzętu do nich. A co jeżeli będziemy chcieli przenieść swój dysk twardy? Na szczęście na rynku mamy spory wybór etui oraz kieszeni, w których będziemy mogli bez problemu przenieść nasz dysk twardy. Dysk będzie chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi, będziemy mogli go łatwo transportować, a obudowy często zawierają otwór. Ów otwór pozwala nam połączyć obudowy w jedną całość.
Dyski twarde stele ewoluują – niektóre z nich można nawet podłączyć za pomocą przewodu USB. Dzięki temu mamy łatwy i szybki dostęp do naszych danych. I możemy cieszyć się efektywną pracą naszych komputerów.