Twardy dysk montowany od zewnątrz

1014

Twardy dysk to niezwykle istotny, bardzo ważny element wyposażenia naszego komputera. Obojętnie czy stacjonarnego czy przenośnego. Ale użytkownicy komputerów są w trochę lepszej sytuacji ponieważ mogą wymienić dysk twardy. Użytkownicy popularnych laptopów znajdują się w sytuacji gorszej. Co mają zrobić jeśli pojemność zamontowanego w ich komputerze dysku twardego jest niewystarczająca? Na szczęście jest rozwiązanie – dysk zewnętrzny.

Zwykle twardy dysk kojarzy nam się z czymś, co znajduje się we wnętrzu naszego komputera. Ale dzięki szybkiemu złączu USB pojawiło się nowe urządzenie – dysk zewnętrzny. Niewielkich rozmiarów dysk w estetycznej oprawie jest w stanie pomieścić nawet 1 TB danych. A prędkość interfejsu to nawet 5 GB/s.

Dysk zewnętrzny to wspaniałe obejście ograniczeń naszych laptopów. Podłączymy go przez złącze USB. I to zarówno 3.0, jak również 2.0. Zajmuje on niedużą powierzchnię na naszym biurku – jego wymiary to przeważnie 2,5”, spotyka się również większe, ale to i tak nie są duże rozmiary. Generalnie dysk zewnętrzny ma nieduże rozmiary. A to w połączeniu z estetycznym designem czyni go praktycznym rozwiązaniem. Leży on sobie na naszym biurku, nie przeszkadza i powiększa ilość dostępnej w naszym komputerze przestrzeni dyskowej. A jest on w stanie powiększyć ją nawet o 1 terabajt. Oznacza to, że zmieścimy na nim sporo danych różnego rodzaju.

Niektóre dyski zewnętrzne oferują dodatkowe funkcje. Ochrona hasłem pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa naszych danych. Natomiast automatyczne tworzenie kopii zapasowych pozwoli nam uchronić się przed szkodliwą w skutkach utratą danych.

Dysk zewnętrzny, oprócz tego że jest wygodny, może również być odporny na zarysowanie, na wstrząsy, a także może być wodoodporny. Wbrew pozorom ta ostatnia zaleta jest bardzo przydatna. Co jeżeli zdarzy nam się rozlać herbatę w pobliżu naszego dysku twardego, a jeśli dodatkowo zalejemy go wodą? Na szczęście wodoodporny dysk zewnętrzny zniesie to bezproblemowo. Oprócz wyżej wspomnianych, dysk zewnętrzny może mieć jeszcze jedną zaletę – chowany w obudowę kabel. Nasz dysk musi być przecież jakoś podłączony z komputerem. Ale kabel nie zawsze musi wystawać przed niego – może być chowany. Dzięki temu będziemy mieli więcej miejsca na naszym biurku.

Dysk zewnętrzny ma jeszcze dwie istotne, łączące się ze sobą zalety – przenośność i możliwość łatwej wymiany danych pomiędzy komputerami. Możemy nagrać dane na naszym domowym PC, a następnie przenieść je do naszego znajomego, który z kolei nie musi mieć komputera PC. Może mieć Macintosha i również odczyta dane zawarte na naszym przenośnym dysku twardym. A dodatkową zaletą niech będzie fakt, że bardzo często te dyski twarde dostarczane są z firmowym oprogramowaniem.

Zewnętrzny dysk twardy czasami jest bardzo praktycznym i przydatnym rozwiązaniem. Zwłaszcza w sytuacjach, kiedy nie możemy wymienić wewnętrznego dysku twardego – zresztą po co. Dysk zewnętrzny możemy z łatwością przenosić z miejsca na miejsce i nie zajmuje on duże przestrzeni. Warto więc się dobrze zastanowić nad zakupem dysku twardego.