Dla naszych smartfonów

807

Od pewnego czasu rosnącym powodzeniem cieszą się urządzenia typu smartfon oraz tablet. Te urządzenia również potrzebują odpowiednich podzespołów zapewniających wydajność na odpowiednim poziomie. Na szczęście producenci procesorów nie zapominają o jednostkach centralnych dla tychże urządzeń. Na rynku pojawiają się wysokiej jakości procesory mobilne. A producentami są znane firmy Intel, NVIDIA, Apple, Samsung, Qualcomm oraz inne. Te nazwy mówią same za siebie.

Procesory mobilne to wysokiej klasy jednostki obliczeniowe zapewniające maksymalną wydajność naszym urządzeniom mobilnym. Marzysz o zrobieniu wysokiej jakości zdjęcia tabletem i przesłaniu go do znajomych? Chcesz szybko pobrać aplikację na swojego smartfona? Dobra wiadomość – znane marki dostarczają wysokiej klasy procesory mobilne. W tym najnowsza mikro-architektura od firmy Intel, czyli Skylake. Podobnie jak w przypadku komputerów domowych procesory mobilne posiadają 64-bitową architekturę, kilka rdzeni oraz taktowanie powyżej 1,5 GHz. Ponadto posiadają 3 pamięci podręczne oraz wiele innych zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Ciekawe rozwiązania oferuje firma NVIDIA. Chodzi tutaj o produkt o nazwie NVIDIA Tegra dla urządzeń mobilnych. Są to rozwiązanie łączące CPU, GPU, kontroler pamięci mostki północne i południowe w jedną całość. Podobne rozwiązania są często stosowane w przypadku urządzeń mobilnych. To zrozumiałe – chodzi o oszczędność dostępnej przestrzeni, niskie zużycie energii oraz zapewnienie maksymalnej wydajności.

Warto rozróżnić procesory mobilne od czegoś co się nazywa System-on-chip, w skrócie SoC. Jest to układ, który oprócz jednostki centralnej posiada moduły pamięci, układy czasowo-licznikowe, przetworniki analogowo-cyfrowe, obwody zarządzania zasilaniem oraz inne rozwiązania.

No dobrze, ale który procesor będzie spełniał moje oczekiwania, a co za tym idzie jakiego smartfona mam wybrać? Istnieją rankingi i zestawienia procesorów mobilnych. Tak więc będziemy mogli porównać procesory mobilne różnych firm i zdecydować, który spełni nasze oczekiwania. Będziemy mogli dokładnie przyjrzeć się ich charakterystyce oraz poznamy ich parametry. Dowiemy się, jaki był proces produkcji, ile rdzeni posiada taki procesor, jakie taktowanie itd. Będziemy mogli porównać również ceny poszczególnych procesorów mobilnych. Co więcej od czasu do czasu publikowane są benchmarki. Dzięki nim będziemy mogli obejrzeć osiągi poszczególnych procesorów, a nawet zobaczyć ich wydajność w konkretnych sytuacjach. Czyli np. w określonych grach komputerowych.

Istotnym kryterium przy wyborze procesora lub jakiegokolwiek urządzenia jest stosunek ceny do jakości. Znając parametry techniczne oraz osiągi i cenę będziemy mogli określić ten stosunek. Wiadomo, że przy wyborze urządzenia elektronicznego istotną rolę odgrywają osobiste preferencje. Ale warto wiedzieć za co płacimy. Czy wybrać model najtańszy, najdroższy, a może pójść na kompromis – średnia cena i odpowiednia jakość. Choć tutaj raczej parametry. Jedno jest pewne – wybór mamy spory.