Jak kupić faks idealny do swojej firmy?

816

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia większości biur jest faks, który pozwala na wysyłanie dokumentów, których nie można przesłać mailem. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów faksów, z których każdy charakteryzuje się innymi wadami i zaletami. Zapraszamy do zapoznania się z kryteriami, którymi powinna kierować się osoba chcąca wybrać odpowiedni faks do swojej firmy.

Zastanów się, czego potrzebujesz
Jak zawsze w przypadku urządzenia elektronicznego, osoba kupując fax do firmy musi dokładnie określić, czego potrzebuje. Oczywistym jest, że inne urządzenie dobrze sprawdzi się w biurach, w którym częstotliwość i jakość druku muszą być utrzymane na wysokim poziomie, a inne w tych, gdzie wymagania są mniejsze.

Obecnie na rynku dostępne są obecnie urządzenia posługujące się czterema metodami wydruku – termiczną, termotransferową, atramentową i laserową. Pierwsza opcja wydaje się idealna dla firm, którym zależy przede wszystkim na oszczędności, ponieważ oferuje niezbyt wysoką jakość, ale też niskie koszty eksploatacji. Natomiast metoda termotransferowa oraz atramentowa to bardzo dobra jakość i kosztowna eksploatacja. Wreszcie metoda laserowa łączy bardzo dobrą jakość i oszczędność na eksploatacji, jednak tego typu urządzenia są dosyć drogie. Jednak niewielkie koszty eksploatacji sprawiają, że wydatek szybko się zwraca, więc wiele osób uzna tę opcję za najlepszy kompromis między oszczędnością a jakością.

Parametry i funkcje dodatkowe
Oczywiście przy doborze faksu istotna jest nie tylko jego metoda działania, ale i parametry. Najważniejsze z nich dotyczą zasobnika na papier. Bezproblemowe korzystanie z urządzenia zapewni zasobnik o wysokiej pojemności, dzięki której nie trzeba będzie go często uzupełniać oraz cechujący się automatycznym sposobem działania. Zwrócmy uwagę na to, że kwestią podajnika nie trzeba się przejmować w przypadku korzystania z faksów termicznych, które wykorzystują rolki papieru.

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które powinny posiadać nowoczesne urządzenia. Należy wśród nich wymienić:

  • wejście na USB – dzięki niemu można podpiąć np. pendrive i wysłać dokument w formie elektronicznej
  • pamięć numerów telefonicznych, która ułatwia korzystanie z faksu jako telefonu
  • możliwość wysyłania dokumentów do więcej niż jednego odbiorcy na raz – najlepiej by do tego faks umożliwiał również wydruk raportów wykonanych transmisji, dzięki czemu dokładnie zweryfikować, czy wiadomość dotarła do wszystkich adresatów


Dobry faks podstawą działania biura

Faks jest urządzeniem, które potrafi w naprawdę dużym stopniu usprawnić pracę biurową. Na szczęście dostępne na rynku modele w większości nie są bardzo drogie i bardzo dobre urządzenie można otrzymać już za kilkaset złotych. Warto jednak przemyśleć, jaki typ urządzenia będzie najlepiej pasował do realiów funkcjonowania naszego biura. Wtedy można mieć pewność, że kupno faksu będzie naprawdę dobrym wydatkiem!