Piękny obraz na ekranie

1154

Czym byłby nasz komputer bez wysokiej klasy karty graficznej. To dzięki niej możemy grać mając detale ustawione na maksa. Wysoka rozdzielczość, rozmywanie ostrych krawędzi, szczegółowość, a przy tym imponujące eksplozje i inne efekty. Karty graficzne są produkowane przez znane marki. Intel i AMD znane z produkcji CPU produkują również procesory graficzne. Znaną marką jest AMD Radeon. Na bazie tego GPU produkowane są wysokiej klasy karty graficzne. Na przestrzeni lat powstało wiele modeli.

Karty graficzne AMD Radeon charakteryzuje wysoka wydajność – to topowe karty, współpraca z systemem poprzez biblioteki DirectX i Open-GL, obsługiwanie różnych zaawansowanych technologii przetwarzania grafiki, obsługa grafiki dwu- i trójwymiarowej itd. Karty AMD Radeon konkurują z NVIDIA GeForce. NVIDIA to kolejny producent markowych kart graficznych. Dodatkową zaletą kart graficznych AMD Radeon jest to, że można do nich podłączyć złącza HDMI, DVI oraz VGA. Karty te wykorzystują bardzo szybką magistralę PCI-Express. Wykorzystywanie tego złącza pozwala na osiągnięcie bardzo dużej przepustowości danych. Wcześniejsze wersje kart AMD Radeon można było podłączyć przez złącza AGP. Był okres kiedy to właśnie te złącza oferowały najwyższą wydajność.

Karty bazujące na GPU AMD Radeon idealnie nadają się do najnowszych gier. Pozwalają na to, aby cieszyć się najnowszymi trójwymiarowymi grami w wysokiej rozdzielczości. Karty te obsługują grafikę trójwymiarową. Przyśpieszają ponadto grafikę dwuwymiarową. A więc odczujemy poprawę obróbki grafiki w każdym przypadku – bez względu na to czy będziemy chcieli pograć, czy pobawić się programem graficznym. Z drugiej strony jeżeli myślimy o zajmowaniu się grafiką na poważne to powinniśmy zaopatrzyć się w wysokiej klasy kartę graficzną. Chodzi tutaj zarówno o oferowane rozdzielczości i głębię kolorów, jak również o prędkość przetwarzania grafiki.

Karty bazujące na AMD Radeon możemy podłączyć do dużych wyświetlaczy za pomocą złącza DVI. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się rozgrywką w rozdzielczości 2560×1600 na wysokiej klasy monitorze. A dzięki złączu HDMI możliwa jest obsługa Blu-ray 3D.

AMD Radeon to swego rodzaju symbol. Nazwa ta oznacza wysokiej jakości grafikę dwu- i trójwymiarową. Ogromna przepustowość, wysoka moc obliczeniowa i wydajność zapewniają korzystanie z najnowszych funkcji i granie w najnowsze gry. Więc jeżeli chcesz grać w najnowsze produkcje, mieć grafikę ustawioną na maksa, a jednocześnie grać w trybie multiplayer – sięgnij po karty z procesorem AMD Radeon. Zwłaszcza, że ich osiągi mogą być zdumiewające. Taktowanie jądra może wynosić nawet 1018 MHz, a teoretyczna wydajność może wynosić nawet 11500 GFLOPS. A to sporo. Na uwagę zasługuje również przepustowość pamięci, która może wynosić nawet 640 GB/s.

Należy również wspomnieć o tym, że pierwsze procesory Radeon pochodzą od firmy ATI Technologies. Firma ta została przejęta przez AMD w lipcu 2006 roku. Nowy właściciel sukcesywnie kontynuował dzieło poprzednika tworząc wysokiej klasy procesory graficzne.