Aby cieszyć się efektowną rozrywką

1094

Co zrobić, aby móc odpalić najnowsze gry w wysokiej rozdzielczości przy maksymalnej liczbie detali. Jakie rozwiązania zastosować, jakie sterowniki i, co najważniejszej, jaki sprzęt powinien się znajdować w moim komputerze. No właśnie – sprzęt. A w szczególności chodzi tutaj o grafikę. Dobra karta graficzna do gier to podstawa. Taka karta powinna obsługiwać złącza PCI-Express, mieć wysoką wydajność, obsługiwać grafikę trójwymiarową, obsługiwać różne zaawansowane efekty, a do tego dobrze jest, jeśli posiada wyjścia DVI-I, HDMI oraz inne.

Na rynku jest sporo firm produkujących wysokiej jakości procesory graficzne. Dwie najbardziej charakterystyczne, ale nie jedyne, to NVIDIA i AMD. Chodzi tutaj o karty Geforce i Radeon. Wyroby obu firm to wysoka wydajność oraz rozdzielczość. Poza tym karty produkowane przez te firmy nierzadko oferują inne ciekawe cechy. Cechy, które powodują, że warto zainteresować się właśnie nimi. Czasami upatrzona przez nas karta graficzna do gier może być wyposażona w porty DVI, HDMI, Display Port. Co więcej wiele kart graficznych obsługuje więcej niż jeden monitor. Tutaj osobną sprawą jest rodzaj wyświetlanej grafiki. Inaczej sprawdza się grafika dwuwymiarowa, a inaczej trójwymiarowa wyświetlana na kilku monitorach. Ale nie oto w tym wszystkim chodzi.

To, czym powinna charakteryzować się dobra karta graficzna do gier to wydajność. Oczywiście dochodzą do tego obsługiwane rozdzielczości, technologie, wspierana efekty – to wszystko również przekłada się na wydajność. Ale chodzi o to, aby pograć sobie w najnowsze gry przy maksymalnej liczbie detali. Nierzadko uruchamiając najnowsze gry musieliśmy iść na kompromis. Oznaczał on zmniejszenie rozdzielczości, dokładności wyświetlanych elementów. Zresztą kiedy przeczytamy wymagania najnowszych gier, to często ujrzymy – Geforce oraz Radeon. W każdym razie dobra karta graficzna do gier powinna mieć zbliżone parametry.

Ale pamiętajmy, że karta graficzna do gier o silnym GPU nagrzewa się. I to mocno. W dodatku praca często jest hałaśliwa – niestety. Dlatego musimy również zwracać uwagę na chłodzenie oraz głośność pracy. Karty graficzne często posiadają systemy chłodzące oraz inne rozwiązania mające na celu zmniejszenie hałasu wywoływanego podczas pracy.

Karta graficzna do gier powinna więc cechować się wysoką wydajnością, obsługą grafiki dwu- i trójwymiarowej, obsługiwaniem różnych standardów złącz, obsługą zaawansowanych technologii oraz efektów graficznych, cichą pracą oraz niskim poziomem hałasu. Dobra karta graficzna do gier to coś, co pozwoli nam komfortowo cieszyć się najnowszymi grami. A i starsze gry mogą przeżyć „drugą młodość”. Być może kiedyś nie mogliśmy uruchomić ulubionej gry przy maksymalnej liczbie detali. Ale po latach sytuacja może się zmienić, może będzie nas stać na taką kartę graficzną, która pozwoli nam odpalić ulubioną starą grę przy maksymalnej liczbie detali.

Przed nami stoi konieczność podjęcia decyzji. Jaka karta graficzna powinna zagościć w naszym komputerze. Wszystko zależy od oczekiwań. Na szczęście mamy spory wybór.