Wysoka wydajność graficzna

1064

Co zrobić, aby mieć obraz wysokiej jakości przetwarzany w czasie rzeczywistym. Niewątpliwie niezbędnym elementem wyposażenia każdego komputera, obok twardego dysku i CPU, jest karta graficzna. Na rynku funkcjonuje wiele firm tworzących wysokiej klasy karty graficzne. Do czołowych należą NVIDIA oraz AMD, ale nie tylko te się liczą. Skupmy się jednak na GPU o nazwie NVIDIA GeForce. Jest to znana marka procesorów, na których bazują wysokiej klasy karty graficzne. Karty te często goszczą w naszych komputerach domowych.

Karty graficzne bazujące na procesorach NVIDIA GeForce charakteryzuje wysoka wydajność i są one doceniane przez graczy. Wiele ciekawych aplikacji i gier obsługuje karty graficzne bazujące na tych procesorach. I nie ma się czemu dziwić. Ich główna zaleta to bardzo wysoka wydajność – odczują ją osoby mające do czynienia z grafiką trójwymiarową. Dotyczy to zarówno gier, jak również innych aplikacji, w których grafika ta jest wykorzystywana. Z początku nawet procesory NVIDIA GeForce były projektowane z myślą o graczach. Z czasem firma wzbogaciła swoją ofertę o produkty dla pozostałych użytkowników. Dzięki temu nie tylko gracze odczują znaczny wzrost mocy obliczeniowej. Moc tych GPU odczujemy również oglądając filmy, używając niektórych programów graficznych – w tym tych do grafiki trójwymiarowej, przeglądając niektóre dema itp.

Gracze będą mieli niemały pożytek z kart wykorzystujących jako GPU NVIDIA GeForce. Ludzie ci pograją w znane hity, typy Assassins Creed, najnowsze odsłony Mortal Kombat, Batman, Mechwarrior Online, Medal of Honor, Metal Gear Solid V, Call of Duty, Nascar, Half-Life, Warhammer itd. A to nie są wszystkie produkcje.

Jeśli mówimy o procesorach graficznych NVIDIA GeForce to warto wspomnieć karcie GeForce FX. Karta o dużych możliwościach, chodzi tutaj nie tylko o wydajność, ale również o możliwość przyłączenia urządzeń peryferyjnych poprzez złącza DVI-I, D-Sub, S-Video. Z kartą tą wiąże się ciekawa historia. Firma NVIDIA stworzyła specjalny sterownik powodujący, że znany program testujący 3D Mark 2003 wykazywał większą wydajność. W rzeczywistości wydajność karty GeForce FX była niższa, ale 3D Mark 2003 wykazywał co innego. Miał to być atut w walce z konkurencją w postaci ATI Radeon. Sprawa wyszła na jaw i wyniki testów były traktowane jako niewiarygodne. Nie zmienia to jednak faktu, że była to dobra karta graficzna.

Karty oparte na NVIDIA GeForce oraz AMD Radeon mają bardzo silną pozycję na rynku i nierzadko rywalizują ze sobą. A które są lepsze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – na prowadzeniu raz bywa NVIDIA, a innym razem AMD. Najlepiej jest zobaczyć zestawienia kart graficznych i porównać je ze sobą. Dobrze jest przy tym dokładnie poznać ich parametry, poczytać ich specyfikację techniczną, obejrzeć Benchmarki – czyli testy wydajności, a także popytać znajomych.

Firma NVIDIA tworzy również wysokiej klasy rozwiązania dla celów przemysłowych i naukowych. Procesory tej firmy obsługują zaawansowane efekty grafiki trójwymiarowej. I choćby dlatego dobrze jest się im dokładnie przyglądać.