Wydajna grafika na laptopie

779

Od paru lat dużą popularnością cieszą się komputery przenośne, czyli laptopy, notebooki, palmtopy itd. Nie wspominając o tabletach czy smartfonach. Skupmy się jednak na laptopach. Warto w tym miejscu wspomnieć, że różnice pomiędzy laptopem i notebookiem w zasadzie zostały zatarte. Zresztą nie jest obecnie sprawa istotna. Z laptopów korzystamy tak, jak ze zwykłych komputerów osobistych. Piszemy na nich artykuły, korespondujemy, gramy, oglądamy filmy i witryny internetowe itp. No właśnie – laptop powinien posiadać wydajną kartę graficzną.

Jakie wymagania powinna spełniać dobra karta graficzna do laptopa? W tym miejscu wiele osób powie, że pytanie to nie ma sensu, ponieważ laptop posiada zintegrowaną kartę graficzną. To nie do końca tak, istnieją możliwości wymiany karty w naszym laptopie, a poza tym taka karta graficzna do laptopa może był podłączana przez port USB. Ale skupmy się na tych, które już znajdują się w naszych maszynkach. Wybór jest całkiem niezły. Możemy korzystać z rozwiązań znanych firm, jak nVidia, AMD, Intel itd. W laptopie może zagościć nVidia GeForce GTX 970M, AMD Radeon HD, nVidia Quadro oraz wiele innych ciekawych kart. A posiadająca takie parametry karta graficzna do laptopa pozwoli na komfortową pracę i wykonywanie przeróżnych zadań. Będziemy mogli zająć się pracami biurowymi, przeglądać liczne strony internetowe, czytać korespondencję, oglądać filmy, grać w nawet najnowsze gry, zajmować się grafiką i robić wiele innych interesujących rzeczy.

Laptop obecnie wykorzystywane jest do tych samych zadań, do których wykorzystywany jest komputer stacjonarny. Nie tylko w calach przenoszenia go z miejsca na miejsca i wyświetlania prezentacji. Dlatego dobra karta graficzna do laptopa to podstawa. Oczywiście dalej będziemy mogli go przenosić do wyświetlania prezentacji i prezentowania wyników naszej pracy, ale również do innych zadań.

Złącze USB otworzyło przed nami wiele nowych możliwości. Obecnie karta graficzna do laptopa może być podłączona przez złącze USB. Na rynku jest wiele takich kart. Umożliwiają one podłączenie kilku monitorów, oglądanie filmów, a nawet granie. Naturalnie najnowsze, najbardziej wymagające produkcje nie będą chodziły z pełną prędkością przy maksymalnej liczbie detali, ale jeśli mamy trochę skromniejsze wymagania to z przyjemnością pogramy.

Można oczywiście zadać pytanie czym powinna charakteryzować się karta graficzna do laptopa. Pytanie to jest jak najbardziej na miejscu. Głównym problemem laptopów jest to, że one się grzeją. Ważne jest, aby karta graficzna była standardowo tak dobrana, aby nasz komputer się nie przegrzewał. Do tego powinna być oczywiście wydajna, wyświetlać wysokie rozdzielczości, obsługiwać kilka monitorów, obsługiwać grafikę trójwymiarową itd.

Karty graficzne w laptopach mogą być zintegrowane, a mogą być dedykowane. Karty zintegrowane to niższy koszt, mniejsze ryzyko przegrzania, ale również mniejsza wydajność. Karta dedykowana to osobna, przyłączana płytka. Zapewnia większą wydajność. Co wybrać – wybór należy do nas.