Jaka karta graficzna wybieramy laptopach?

1444

Nieodłącznym elementem każdego współczesnego komputera jest wydajna karta graficzna. Ktoś powie, że komputery nie zawsze są wykorzystywane do gier. Cóż, to jest prawda. Ale jeżeli chcemy wyświetlać jakikolwiek obraz, nawet jeśli pracujemy na tekstach to i tak ona jest nam niezbędna. Duża popularnością cieszą się komputery typu laptop. Nic dziwnego – mają one niewielkie rozmiary, są przenośne, a nawet jeśli nie chcemy z nich chodzić nie wiadomo gdzie, to nie zajmą one dużej przestrzeni na naszym biurku. Komputer tego typu również wymaga karty graficznej do sprawnej pracy.

W zasadzie występują dwa rodzaje kart graficznych do laptopów – zintegrowana karta graficzna oraz karta dedykowana. Różnią się ona sposobem instalowanie ich na poziomie sprzętowym wewnątrz komputera oraz pracą.

Zintegrowana karta graficzna to taka karta, która jest zintegrowana z mostkiem północnym. Generalnie zintegrowana karta graficzna jest nieodzownym elementem wyposażenia każdego laptopa. Co ważne – nie ma możliwości jej wymiany. Wprawdzie istnieją karty graficzne podłączane przez USB albo specjalne zewnętrzne moduły, które umożliwiają przyłączenie karty graficznej, ale to osobna sprawa. Dawniej zintegrowana karta graficzna nie pozwalała na wiele – prace biurowe, pasjans, jakieś mniej wymagające filmy itp. Obecnie zintegrowana karta graficzna może być dziełem takich firm jak nVidia lub AMD. Są to więc bardzo wydajne karty graficzne. Zintegrowana karta graficzna zwykle występuje w tańszych laptopach. I nie ma się czemu dziwić – w końcu chodzi tutaj o obniżkę kosztów. Ale nie tylko koszta są niższe. Wydłuża się również czas pracy laptopa na baterii i zmniejsza się prawdopodobieństwo przegrzania komputera. Laptopy niestety grzeją się bardziej niż komputery stacjonarne i należy to brać pod uwagę. Na rynku dostępne są przeróżne podstawki chłodzące do laptopów. Ale trzeba pamiętać o tym, że nie wszystko da się rozwiązać za pomocą podstawki. A zintegrowana karta graficzna może tutaj być znaczącym elementem.

Wszystko ma swoje wady i zalety. Zintegrowana karta graficzna posiada również pewne wady. Podstawową jest brak możliwości wymiany oraz niższa niż w przypadku innych rozwiązań wydajność. Jest to szczególnie odczuwane w grach – chodzą one wolniej. Kolejna sprawa to zarządzanie, a raczej współdzielenie pamięci komputera. Taka karta graficzna współdzieli pamięć RAM co powoduje dalszy spadek prędkości. Taka pamięć jest bowiem wolniejsza.

Czy zatem w moim przepadku zintegrowana karta graficzna to dobry wybór? A może lepiej się spisze karta dedykowana? Zależy do czego ma nam służyć komputer. Jeżeli w pierwszej kolejności do gier to raczej powinniśmy się zdecydować na kartę dedykowaną. Jeżeli natomiast gry nie są naszym priorytetem, komputer służy nam do pisania, prac biurowych, surfowania po internecie i od czasu do czasu grania – to zdecydujmy się na kartę zintegrowaną. Obniży to koszt całkowity naszego komputera, wydłuży czas pracy na baterii i zmniejszy emisję ciepła. Wszystko więc zależy od zastosowań i naszych oczekiwań.