Godna uwagi alternatywa

854

Kiedy mówimy o procesorach znajdujących się w naszych komputerach osobistych, zwykle mamy na myśli wyrobi firmy Intel. Ale to nie jedyna firma znana z produkcji wysokiej jakości mikroprocesorów. Na rynku od lat funkcjonuje firma AMD, która również ma sporo do zaoferowania. A jednym z jej dokonań są procesory AMD FX. Te wielordzeniowe procesory zapewniają wysoką wydajność. W ich produkcji wykorzystano również najnowsze osiągnięcia techniki. Niektóre procesory z serii AMD FX mogą być taktowane zegarem 5 GHz. Przyjrzyjmy się jednak dokładniej tej oto linii mikroprocesorów

Co powiecie na osiem rdzeni o taktowaniu 4,7 GHz, a w porywach nawet 5 GHz? Z procesorami AMD FX jest to możliwe! Co więcej powyższe parametry dotyczą konkretnego modelu – AMD FX-9500. Procesor ten należy do serii Vishera. Te procesory dzielą się na kilka serii. I tak mamy serię Zambezi oraz Vishera. A i one są częścią większych serii. Nie czas jednak zagłębiać się w to. Wróćmy do samych procesorów. Zwłaszcza, że te osiem rdzeni przy takim taktowaniu to ogromna moc obliczeniowa. Moc, którą docenią zarówno zwykli gracze, jak również pozostali użytkownicy. Procesor ten posiada dwie pamięci typu cache – L2 oraz L3. Pamięć L2 wynosi 4 x 2MB, natomiast L3 to 8 MB pamięci. Mnożnik dla tego procesora to 4-25x. Natomiast TDP to 220 W.

Warto jeszcze wspomnieć o technologiach obsługiwanych przez procesory AMD FX. W przypadku serii Vishera są to: SSE – różne wersje, AMD-V- AES, AVX, 1.1, XOP, FMA3, FMA4, CVT16, PowerNow!, AMD64, ECC i wiele innych. Nazwy z pewnością znane osobom, które interesują się branżą IT. A więc można wyobrazić sobie co te procesory w istocie oferują. A teraz przyjrzyjmy się serii Zambezi. Procesory AMD FX z serii Zambezi posiadają 2 – 8 rdzeni. Warto wspomnieć, że aby obsłużyć taki procesor będzie nam potrzebne gniazdo socket AM3+. Obsługują one technologie MMX, SSE, SSE2 – aż do SSE4.2, CVT16, AVX, AMD64, itd. Każdy procesor z tej serii jest w stanie obsłużyć do 4 banków pamięci DDR3. Co więcej maksymalna częstotliwość wynosi 1866/2133. Składają się ona z 1,6 miliarda tranzystorów. Ich taktowanie to od 2.8 GHz aż do 4,5 GHz. Procesory z tej serii posiadają po dwie pamięci typu cache – L2 oraz L3. Ogółem procesory tej serii posiadają ciekawe parametry techniczne.

Intel i AMD to marki znane od wielu lat, konkurencyjne. Wprawdzie największą wydajność na dzień dzisiejszy oferują procesory Intela, ale jednak warto czasem zainteresować się alternatywą. Jak już wcześniej wspominaliśmy jeden z procesorów AMD FX może być taktowany nawet zegarem 5 GHz. A to nie mało. A przy ośmiu rdzeniach stwarza to ogromne możliwości. To może być odczuwane w grach, w kompresji i dekompresji różnego rodzaju plików, kopiowaniu na szyfrowaną partycję, obsłudze internetu, obsłudze wielu zaawansowanych aplikacji itd. Dlatego warto czasem zainteresować się ofertą AMD. Oczywiście nic nie zastąpi tabel i rankingów, dzięki którym możliwe staje się porównanie wielu rodzajów procesorów. I dzięki temu my będziemy mogli podjąć ostateczną decyzję.