Warto o tym powiedzieć, że zbyt wysokie temperatury nie są korzystne dla naszego komputera. W czasie użytkowania ze sprzętu nie można być w 100% odpowiednio skoncentrowany a dodatkowo pecet może się przegrzać(przydatne jest chłodzenie do obudowy). Nie jest to zbyt bezpieczne. Najlepszy scenariusz dotyczy się tego, że będzie ona zbyt gorąca a najgorszy przypadek wynika z tego, że to może przestać działać. Warto zapoznać się z tym artykułem aby dowiedzieć się jak należy chłodzić swojego ,,kompa” w te gorące dni.
Warto o tym powiedzieć, że chłodzenie do obudowy powinno być na dość wysokim poziomie. Sprzęt, który się przegrzewa może być bardzo niebezpieczny oraz powodować poważne konsekwencje. W przypadku mniejszego zagrożenia to wentylatory działać będą głośniej niż dotychczasowo. Jeśli następuję praca, głośniejsza niż zwykle oraz wstrząsy obudowy to oznaczać może zmniejszenie komfortu pracy na pececie. Do następnego dość widocznego objawu można wyróżniać z angielskiego throttling, to spadek taktowania procesora w momencie osiągnięcia przez niego temperatury o wartości krytycznej, nie ma to nic wspólnego z pojęciem chłodzenie do obudowy.
W jaki sposób sprawdzić to czy tak właściwie nasz komputer ulega przegrzaniu. Można wykorzystać specjalistyczne programy. Dwa, najpopularniejsze to GPU-Z oraz CoreTemp. Jeśli nasz komputer nie jest najnowszym modelem to tak właściwie najlepszym programem okazać się może Everest. Jeśli nasz komputer nie podlega żadnej pracy i jest to tzw. tryb bezczynności to tak właściwie praca żadnego parametru nie może przekroczyć temperatury do 60, tryb obciążenia do temperatura orientacyjna do 90. Aby jednak wywołać tą odpowiednią aplikacje należy uruchomić specjalistyczny program. Test procesora opiera się na solidnym programie Prime95 lub IntelBurnTest. Tuż po włączeniu tych programów należy zaczekać maksymalnie do 10 minut a później zobaczyć jakie temperatury wskazuję nasz procesor a także to czy nasz pecet działa w miarę prawidłowo. Jeśli chodzi o ten pierwszy podzespół to komputer może działać nie w pełni skutecznie gdy następuję restart lub zawieszenie się całego systemu. Mówiąc o karcie graficznej następować będzie zamrożenie ekranu albo zawieszenie się poprzez problemy ze rdzeniem, nie wpływa to korzystnie na całokształt jako chłodzenie do obudowy.
Warto również wspomnieć o innych podzespołach komputera. Do nich należy zaliczać pamięć RAM. Jeśli na nich nie można odnaleźć diod termicznych, które wykażą właściwemu programowi wiadomości o odpowiedniej temperaturze danego podzespołu nie jest korzystnie dla chłodzenie do obudowy. W tym przypadku wystarczy jedynie dotknięcie elementu i sprawdzenie tego czy nie ulega on poparzeniu. Jednak należy uważać w jaki sposób tak właściwie należy je dotykać. Takie nieprawidłowe sprawdzenie może powodować nawet trwałe uszkodzenie układu elektronicznego w czasie jego pracy.
Na pewno komputer to skład bardzo wielu części. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo iż każda może się przegrzewać. Jednak najwyższą uwagę i tak trzeba poświęcać procesorowi (korzystne jest chłodzenie do obudowy). Chociaż drugie miejsce o którym należy pamiętać to tak właściwie karta graficzna.