Mój komputer

Blog komputerowy, newsy IT, porady sprzętowe

Pamięć

Najlepsza pamięć ram do laptopa

Współczesny świat i technika wymagają od nas dyspozycyjności i szybkiego przemieszczenia się oraz wymiany danych. Sprawia to, że zakup laptopa i pamięć ram do laptopa musi być zakupem przemyślanym i udaną inwestycję.


Przy zakupie tego sprzętu należy poświęcić parę chwil. Takie elementy jak procesor, układ graficzny, dysk twardy czy ilość RAM  pozwalają określić jakie osiągi i jakim wyzwaniom sprosta wybrany przez nas sprzęt. Pamięć RAM do laptopa jest pamięcią operacyjną, gdzie wszystkie uruchamiane przez nas aplikacje i programy trafiają z dysku twardego. Istotne jest fakt, że im więcej pamięci tym więcej programów można uruchomić bez utraty szybkości pracy.
W przypadku n owego zakupu lub już po kilku latach użytkowania warto pomyśleć o rozbudowie pamięci RAM do laptopa ponad fabryczną wartość. Istotne jest, że pamięć ram do laptopa to pamięć o standardzie SO-DIMM, co sprawia, że nie można w nich wykorzystać RAM-u używanego w komputerach stacjonarnych [zobacz więcej].
Warto sprawdzić czym musi cechować się pamięć RAM do laptopa. Pamięć ram do laptopa powinna być typu SO-DIMM. Współcześnie najnowocześniejszy standard oznaczony jest symbolem DDR4. Dlatego najpierw należy ustalić jakiego typu pamięć jest potrzebna. Rodzaj pamięci ram wpływa na wydajność, kompatybilność, modernizację. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wybór pamięci ram do laptopa to ilość potrzebnej pamięci. W przypadku wykonywania na laptopie podstawowych zadań zalecane jest wyposażenie go w minimum 4-6 GB pamięci RAM. Z kolei komputer dla wymagających graczy powinno się wyposażyć w co najmniej 16 GB pamięci RAM.
Do optymalnego działania komputera konieczne jest również zastosowanie odpowiedniej konfiguracji pamięci RAM do laptopa. Ważny jest także fakt, że wydajne pamięci ram do laptopa o wysokiej częstotliwości wytwarzają dużo ciepła. Dlatego też warto wybrać model wyposażony w radiatory – odpromienniki ciepła.
Przede wszystkim należy uznać fakt, że minimum do spokojnej pracy z komputerem są 4 GB, choć można także pokusić się o 8 GB. Pamięć ram do laptopa to składnik, którego nigdy za mało. Standardem jest 4 GB, chociaż zdarzają się komputery po 6, 8, 12 a nawet 16 GB pamięci. Zasadą jest, że im więcej pamięci RAM zainstalowanej w komputerze, tym szybciej programy będą działać.  Dodatkowo pamięć ram jest szybsza niż nośniki SSD, co sprawia, że komputer działa wydajniej, jeśli wszystkie aplikacje i dokumenty będą przechowywane w pamięci RAM. Należy pamiętać, że w laptopach nie ma możliwości zainstalowania tak dużo pamięci RAM, jak w komputerach stacjonarnych. Pamięć ram do laptopa jest bardzo ważna, gdyż ma duży wpływ na wydajność komputerów. Jednakże przed wyborem należy sprawdzić jak pamięć ram do laptopa się nadaje. Trzeba sprawdzić jakie moduły są zainstalowane w komputerze i czy w ogóle jest miejsce na dodatkową pamięć.  Przy zakupie pamięci ram do laptopa należy wziąć pod uwagę jaka pojemność pamięci jest wymagana do optymalnego wykonywania zadań jakie na co dzień powierzam komputerowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ