Nie ulega wątpliwości to, że każdy pecet powinien składać się z dobrego chłodzenia. Jednak aby tego dokonać należy w odpowiedni sposób odprowadzać te wyprodukowane ciepło(z procesora, karty graficznej, płyty głównej oraz RAM). Z tego powodu wszystkie układy chłodzące(a tym samym wentylacja komputera), które są wytworzone na tych bezpośrednich podzespołach warto podmienić w jeden cichy a także współpracujący system.
Skąd tak właściwie bierze się źródło głośnej pracy komputera. Dotyczy to w dużej mierze wszystkich wentylatorów pracujących na układach zapewniających chłodzenie na procesorze, karcie graficznej. Nie jest żadną tajemnicą, że im bardziej wydajne parametry to tym większa energia jest zmuszana do działania. Ciągły pobór energii wzrastać będzie z całym obciążeniem układu(automatyczna wentylacja komputera). Zdecydowana większość dostarczanej energii jest wydzielana jako postać ciepła, która cały czas nagrzewa pracujący układ. Te ciepło odpowiednio należy likwidować ze środka obudowy. Z tego powodu bardzo ważne jest dostarczenie zimnego powietrza, to właśnie ono odpowiedzialne jest za chłodzenie poszczególnych układów komputera.
Wentylacja komputera powinna przebiegać w sposób prawidłowy, nie powodując żadnych niepotrzebnych napięć na linii zasilania. Warto o tym powiedzieć, że nawet obudowa o najniższej cenie składa się jedynie z dwóch otworów wentylacyjnych, z możliwością montażu wentylatora o dopasowanym wymiarze. Standard opiera się na jednym otworze na tej przedniej ścianie obudowy komputera a także z jednej na tylnej ścianie(odpowiadającej wysokości procesora). Te bardziej nowoczesne obudowy to dodatkowe otwory składające się z wiatraczków, w wielu przypadkach na górnej ściance. Prawidłowe rozmieszczenie a także zainstalowanie wentylatorów w dużej mierze odpowiadają za to w którym miejscu jest zasilacz, góra lub dół. (ważne do całości jako wentylacja komputera).
Tuż przed zakupem wentylatora należy o tym pomyśleć aby sprawdzić ile tak właściwie sztuk i jaka wielkość jest wymagana. Nie można potocznie przeholować z liczbą potrzebnych do obudowy. Bardzo prosty schemat dotyczy się tego aby rozpoczynać go od rozstawu przód-tył. Jeśli tak właściwie to problem to w pewien sposób można bezproblemowo kupić kolejne wentylatory (cel to odpowiednia wentylacja komputera). W dużej mierze jego wielkość jest uzależniona od rozstawu otworów montażowych(to są miejsca na śrubki). Bardzo klasyczne rozmiary to 92, 120, 140 mm. Wszystko to można zmierzyć samemu lub po prostu wyszukać na stronach producentach w parametrach obudowy. Jeśli chodzi o rozstaw 120 i 140mm podlegać może to na niższą wartość obrotów na minutę. Przez to, że kręcą się wolniej powodować mogą zmniejszony hałas w porównaniu do rozstawu 80 i 92mm.
Bez mniejszego problemu w różnego rodzaju sklepach można odnaleźć idealnie pasujące przejściówki, które tak właściwie dają możliwość na montaż większego wiatraku w otworach o mniejszych rozstawach otworów montażowych. Chociaż czasem można się zdecydować na zakup tych o największym parametrze jako 140mm(korzystne na całość wentylacja komputera). Bonus dla każdego jest taki, że bez problemu można je wmontować w miejsce stworzonego wiatraka o wielkości 120mm.