Mój komputer

Blog komputerowy, newsy IT, porady sprzętowe

Chłodzenie

Jakie elementy mogą pomagać w chłodzeniu płyty głównej?

Bardzo ważną rzeczą jest właściwego poziomu chłodzenia sekcji zasilania procesora właśnie na dotychczasowej płycie głównej. Aby tego dokonać należy odpowiednio zamontować radiotory, istotna sprawa dotyczy tego jeżeli tak właściwie chłodzenie płyty głównej będzie bardziej optymalne z tego powodu, że jeśli są wyższe to są lepsze.

Jeśli są one zapewnione w standardzie to należy sprawdzić to czy tak właściwie w jaki sposób są mocowane oraz to czy są w odpowiednim styku z mosfetami. Mało kiedy może się zdarzać to, że te najlepsze płyty główne(przydatne na chłodzenie płyty głównej) jako ich część może w żaden sposób może nie dotykać termalpadów. Co zrobić w tym przypadku. Z pewnością warto pomyśleć nad wymianą pada, w tym przypadku na model o wyższej przewodności cieplnej a także o grubości oczka o wyższy poziom. Gdy wartość seryjna w modelu dotyczy ok. 0,5 mm to można bezproblemowo pomyśleć o tym aby założyć już jeden milimetr.

Co należy zrobić po zamocowaniu. Z pewnością dobra praktyka może się sprowadzać do tego czy odpowiednio ponownie zostało umocowane a także w celu zdjęcia go aby zobaczyć czy tak właściwie na termalpadach potocznie odcisnęły się te wszystkie elementy, które miały być w odpowiedni sposób chłodzone. W przypadku pozytywnego wyniku można bez problemu założyć chłodzenie na stałe. (jako chłodzenie płyty głównej)

Następnie, gdy te wszystkie mosfety są odpowiednio oradiatorowane należy się zastanowić nad właściwym zapewnieniu nawiewu. Należy wspomnieć o tym, że w przypadku grubszego wentylatora z większą liczbą CFM a także RPM to udany początek. Na jakie warto się zdecydować w pierwszej fazie. Przede wszystkim pomyśleć o tych Scythe UltraKaze 3000 RPM. Nie należy ich zaliczać do najwyższej półki. Cena jest przeciętna dla każdego a ich jakość jest niesłychana. Jeśli jednak zależy nam na jakiejś wyższej półce warto się zdecydować na coś zupełnie innego. Można pomyśleć o Scythe Gentle Typhoon z liczbą około 5400 obrotów/min. Bardzo duża wydajność z częstotliwością, chwilowej głośnej pracy. (właściwie rozwiązanie na chłodzenie płyty głównej).

Co tak właściwie może zapewniać solidny wentylator. Przede wszystkim wysoce wydajne schłodzenie ale również zmniejszy możliwość zasilania. Za sprawą dużego ruchu powietrza może przede wszystkim ograniczać niepożądanej kondensacji pary wodnej w tych miejscach gdzie jest największy podmuch. Przydatne do chłodzenie płyty głównej.

Jeśli chodzi o te szybko kręcące się wentylatory należy pomyśleć o osłonach. Wartości RPM w wielu przypadkach mogą być bardzo wysokie. Jeśli dostanie się w pewnym momencie jakaś rzecz w obrębie obracających się łopatek to właściwie jest pewne to iż tak właściwie wentylator ulegać będzie solidnemu uszkodzeniu. Należy zdać sobie sprawę z tego iż ten metalowy grill w wielu przypadkach może powodować zwarcie. O czym warto pamiętać to także niezapominane o innych elementach, które mogą się grzać w elementach płyty głównej(niewskazane na chłodzenie płyty głównej). Do najbardziej istotnych należy zaliczyć mostek północny. Do dobrego rozwiązania z pewnością warto zaliczyć Thermalright IFX. W momencie nawiewu na poniższy radiator jest gwarancja iż NB nie ulegnie przegrzaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ